۱۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
کد خبر: 7516
ابعاد فقر مسکن در جنوب تهران

 اظهارات یک مقام مسوول در مدیریت شهری تهران، ابعاد فقر مسکن در محلات و مناطق جنوبی پایتخت را نشان می‌دهد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، روز گذشته، یکی از مسوولان شهرداری پایتخت با حضور در شورای شهر تهران، از رسیدن دغدغه مردم برخی محلات جنوبی تهران به سکونت در آپارتمان‌هایی زیر سطح حداقلی فضای موردنیاز برای سکونت هر نفر خبر داد.

به گزارش شهرقشنگ آنلاین بر اساس گزارشی که روز گذشته در این زمینه در شورای شهر تهران ارائه شد، دغدغه مردم در برخی از مناطق جنوبی شهر تهران به تامین واحدهای مسکونی ۳۰ تا ۴۰ مترمربعی رسیده است. آن طور که دیروز مسوولان مدیریت شهری تهران اعلام کردند به عنوان مثال هم‌اکنون در بعضی محله‌های منطقه ۱۸ شهر تهران که ارزان‌ترین منطقه پایتخت به لحاظ قیمت و اجاره‌بهای واحدهای مسکونی محسوب می‌شود، مهم‌ترین دغدغه مردم ساختن ‌واحدهای ۳۰ تا ۴۰‌متری و جدا کردن فضاهاست.
این اظهارنظر دربردارنده یک پیام مهم است؛ مبنی بر اینکه بخش زیادی از افراد ساکن در مناطق جنوبی و محلات ارزان‌قیمت پایتخت که محل سکونت طیف گسترده‌ای از شهروندان کم‌درآمد و نیازمند به حمایت است به شدت با مشکل مسکن مواجه هستند. بخش زیادی از خانوارهای ساکن در محلات جنوبی و محلات کم‌برخوردار پایتخت، در خانه‌های اشتراکی سکونت دارند و از این‌رو دغدغه آنها سکونت در خانه‌هایی است که هر چند بسیار کوچک و ریزمتراژ باشد اما مستقل از خانوارهای دیگر باشد. در حالی بنا بر اعلام مسوولان شهرداری تهران، دغدغه‌های مردم به سکونت در واحدهای ۳۰ تا ۴۰ مترمربعی رسیده است که با توجه به تعاریف دفتر اسکان بشر سازمان ملل‌متحد (هبیتات) و همچنین متوسط تعداد افراد هر خانوار در کشور (بعد خانوار) یک واحد مسکونی حداقلی باید دست‌کم حدود ۵۰ مترمربع مساحت داشته باشد. بر اساس تعاریف هبیتات، سرانه استاندارد سکونتی به ازای هر نفر حداقل باید ۱۳ مترمربع باشد؛ در شرایطی که به طور متوسط در هر خانوار ایرانی حدود ۵/ ۳ نفر ساکن هستند بنابراین یک واحد مسکونی حداقلی دست‌کم باید ۵۰ مترمربع مساحت داشته باشد. این در حالی است که تعداد افراد ساکن در یک خانوار در بسیاری از خانوارهای ساکن در محلات و مناطق جنوبی پایتخت بیش از این میزان است. سرانه استاندارد سکونتی به ازای هر نفر در کشورهای توسعه‌یافته ۳۵ مترمربع به ازای هر نفر است.

۱۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
کد خبر: 7516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =