همه چیزهایی که باید در مورد هوش مصنوعی بدانید، اما از پرسیدن آن می‌ترسید!

هوش مصنوعی تقریبا به طور قطع در ماه‌های آینده به محصولات و خدمات بیشتری تزریق خواهد شد. این بدان معناست که همه ما باید یاد بگیریم که چگونه با آن زندگی کنیم. همان گونه که چت جی پی تی در پاسخ به پرسش "سی ان ان" گفت: "هوش مصنوعی این ظرفیت را دارد که زندگی را متحول کند. با این وجود، برای شرکت‌ها و افراد بسیار مهم است به خطرات همراه با آن نیز توجه داشته باشند و به شکلی مسئولانه نگرانی‌های موجود در این باره را برطرف سازند".

به گزارش شهرقشنگ آنلاین مدیران کسب و کار مدام در مورد آن صحبت می‌کنند. معلمان درگیر این هستند که در مورد آن چه کاری انجام دهند و هنرمندان از این بابت عصبانی هستند. چه دوست داشته باشید چه از آن متنفر باشید همگان در حال حاضر به هوش مصنوعی توجه دارند. تقریبا با سرعتی یک شبه مجموعه تازه‌ای از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی راه خود را به محصولاتی که توسط میلیاردها نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند پیدا کرده‌اند و نحوه کار، خرید، ایجاد و ارتباط ما با یکدیگر را تغییر می‌دهند.

به نقل از سی ان ان، هوش مصنوعی از ظرفیت بالقوه این فناوری برای افزایش بهره وری‌مان، ایجاد دوره جدیدی از مشاغل بهتر، آموزش بهتر و درمان‌های بهتر برای بیماری‌ها حمایت می‌کند. بدبینان نسبت به هوش مصنوعی نگرانی‌هایی را در مورد ظرفیت این فناوری به منظور ایجاد اخلال در مشاغل، گمراه کردن مردم و احتمالا به پایان رساندن بشریت مطرح کرده اند. به شکل گیج کننده‌ای به نظر می‌رسد که برخی از مدیران در سیلیکون ولی هر دو طیف این دیدگاه‌ها را به طور همزمان دارند.

با این وجود، نکته واضح آن است که هوش مصنوعی از بین نمی‌رود بلکه به سرعت در حال تغییر است. در ادامه هر آن چه باید در مورد هوش مصنوعی بدانید را به شما خواهیم گفت:

هوش مصنوعی چیست؟

از نظر افکار عمومی هوش مصنوعی ممکن است تصاویری از ماشین‌های قاتل را تداعی کند که مشتاق سبقت گرفتن از انسان هستند و قادر به انجام این کار می‌باشند. با این وجود، در صنعت فناوری این یک اصطلاح گسترده است که به ابزارهای مختلفی اشاره دارد که برای انجام طیف گسترده‌ای از وظایف پیچیده آموزش دیده اند که ممکن است از پیش به اطلاعاتی از یک شخص واقعی نیاز داشته باشند.

اگر از اینترنت استفاده می‌کنید تقریبا مطمئنا از خدماتی استفاده می‌نمایید که به هوش مصنوعی برای مرتب سازی داده ها، فیلتر کردن محتوا و ارائه پیشنهادات متکی هستند.

فناروی هوش مصنوعی به نتفلیکس اجازه داده تا فیلم‌ها را توصیه کند و به حذف هرزنامه، سخنان نفرت پراکنانه و سایر محتواهای نامناسب از فیدهای رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند. فناوری مبتنی به هوش مصنوعی به همه کارها کمک می‌کند از ویژگی‌های تصحیح خودکار و گوگل ترنسلیت گرفته تا سرویس‌های تشخیص چهره.

هوش مصنوعی هم چنین می‌تواند در توسعه تکنیک‌هایی برای حل مشکلات دنیای واقعی موفق باشد؛ مانند تنظیم سیگنال‌های ترافیکی در زمان واقعی، برای مدیریت مسائل مرتبط با ازدحام یا کمک به متخصصان پزشکی در تجزیه و تحلیل تصاویر.

هوش مصنوعی هم چنین در توسعه خودروهای خودران با پردازش حجم عظیمی از داده‌های بصری نقش اساسی دارد تا وسایل نقلیه بتوانند محیط اطراف خود را درک کنند.

چرا همگان در مورد هوش مصنوعی صحبت می‌کنند؟

پاسخ کوتاه: چت جی پی تی (Chat GPT). برای سالیان متمادی هوش مصنوعی تا حد زیادی در پیش زمینه خدماتی‌ای که ما هر روز از آن استفاده می‌کنیم عمل می‌کرد. این وضعیت پس از راه اندازی چت بات "چت جی پی تی" تغییر کرد یک چت بات که به سرعت وایرال شد و نقشی محوری ایفا کرد.

افراد به قدری خوب از چت جی پی تی ابزاری که توسط Open AI ایجاد شده برای تهیه دادخواست و پیش نویس شکایات، نوشتن متن آهنگ و نگارش چکیده مقالات تحقیقاتی استفاده کرده اند که حتی باعث فریب برخی از اساتید و دانشمندان شده است. این ابزار امتحانات استاندارد را نیز پشت سر گذاشته است. چت جی پی تی رقابت شدیدی را در بین شرکت‌های فناوری برای توسعه و راه اندازی ابزارهای مشابه ایجاد کرده است.

مایکروسافت و گوگل هر یک ویژگی‌هایی را ارائه کرده اند که از هوش مصنوعی مولد فناوری مبتنی بر چت جی پی تی در پرکاربردترین ابزارهای بهره وری خود استفاده می‌کنند. متا، آمازون و علی بابا اعلام کرده اند که در حال کار بر روی ابزارهای هوش مصنوعی مولد هستند و بسیاری از صاحبان کسب و کارهای دیگر نیز می‌خواهند در این اقدام شرکت کنند. به ندرت می‌توان مشاهده کرد که یک فناوری پیشرفته تقریبا یک شبه تا این اندازه در همه جا حاضر شود. اکنون صاحبان کسب و کارها، معلمان و قانونگذاران همگی در حال رقابت برای سازگاری خود با این فناوری هستند.

هوش مصنوعی مولد دقیقا چگونه کار می‌کند؟

هوش مصنوعی مولد ابزارهای مبتنی بر خود را قادر می‌سازد تا در پاسخ به درخواست‌های کاربران آثار نوشتاری، تصویری و حتی صوتی ایجاد کنند. برای دریافت این پاسخ‌ها چندین شرکت فناوری بزرگ، مدل‌های زبان بزرگ خود را توسعه داده‌اند که بر روی حجم وسیعی از داده‌های آنلاین آموزش دیده اند. دامنه و هدف این مجموعه داده‌ها می‌توانند متفاوت باشند. برای مثال، نسخه چت جی پی تی که سال گذشته عمومی شد صرفا تا سال ۲۰۲۱ میلادی براساس داده‌ها آموزش داده شده است (البته اکنون به روزتر می‌باشد).

این مدل‌ها از طریق روشی به نام یادگیری عمیق کار می‌کنند که الگوها و روابط بین کلمات را یاد می‌گیرد بنابراین، می‌تواند پاسخ‌های پیش بینی کننده ایجاد کند و خروجی‌های مرتبط را برای درخواست‌های کاربر ایجاد کند.

هوش مصنوعی مولد چه تفاوتی با هوش عمومی مصنوعی (AGI) دارد؟

برخی از خدمات مولد هوش مصنوعی ممکن است چشمگیر به نظر برسند اما در اصل صرفا کار تطبیق الگو را انجام می‌دهند. این ابزارها می‌توانند نوشته‌های دیگران را تقلید کنند یا بر اساس تمام داده‌هایی که پیش‌تر مبتنی بر آن آموزش دیده اند پیش بینی کنند که چه کلماتی ممکن است مرتبط با پاسخ‌های آن‌ها باشند.

از طرف دیگر، هوش عمومی مصنوعی خبر از حوزه‌ای بلندپروازانه‌تر و ترسناک‌تر می‌دهد. هوش عمومی مصنوعی به فناوری‌ای اطلاق می‌شود که می‌تواند وظایف هوشمندانه‌ای مانند یادگیری، استدلال و سازگاری با موقعیت‌های جدید را به روش انجام شده توسط انسان انجام دهد. "سالم آلتمن" مدیر عامل Open AI احتمال وجود یک هوش عمومی مصنوعی فوق هوشمند که می‌تواند جهان را تغییر دهد یا شاید نتیجه معکوس داشته و به حیات بشریت پایان دهد را مطرح کرده است. با این وجود، در حال حاضر هوش عمومی مصنوعی صرفا در حد یک فرضیه باقی مانده در نتیجه درباره آن نگرانی زیادی نداشته باشید.

1627241_486.jpg

چه میزان از آن چه درباره هوش مصنوعی گفته می‌شود صرفا تبلیغات است؟

هر زمان که سر و صدای زیادی در مورد یک فناوری وجود دارد خوب است که تردید کنید. تمام ابزارهای هوش مصنوعی به یک اندازه مفید نیستند و بسیاری از شرکت‌ها مطمئنا ویژگی‌ها و استراتژی‌های هوش مصنوعی را برای استفاده از چرخه تبلیغات فعلی تبلیغ می‌کنند. با این وجود، در شش ماه گذشته هوش مصنوعی ظرفیت بالقوه‌ای را برای تغییر نحوه انجام بسیاری از وظایف روزمره توسط افراد نشان داده است.

برای مثال، یکی از بزرگترین نقاط قوت مطرح شده در مورد چت بات هوش مصنوعی توانایی آن در ایجاد بهره وری بیش‌تر افراد است. در اوایل سال جاری برخی از مشاوران املاک گفتند که چت جی پی تی نه تنها با نوشتن فهرست خانه‌های ارائه شده برای فروش بلکه با جستجوی کاربری‌های مجاز برای برخی زمین‌ها و محاسبه میزان پرداخت وام مسکن یا بازگشت سرمایه برای مشتری که معمولا شامل فرمول‌هایی می‌شود کار آنان را آسان‌تر ساخته است.

هوش مصنوعی هم چنین بسیار گسترده‌تر از چت جی پی تی و سایر ابزارهای مولد هوش مصنوعی است. حتی اگر فکر می‌کنید چت بات‌های هوش مصنوعی آزار دهنده هستند یا ممکن است یک مد باشند واقعیت آن است که فناوری زیربنایی آن به پیشرفت‌های معنادار در محصولات و خدمات برای سال‌های آینده کمک خواهد کرد و این روند ادامه خواهد یافت.

آیا هوش مصنوعی شغل‌ام را خواهد ربود؟

این نگرانی وجود دارد که هوش مصنوعی باعث از بین رفتن میلیون‌ها شغل شود. افراد خوش بین، اما امیدوار هستند که هوش مصنوعی به بهبود نحوه انجام کار میلیون‌ها نفر کمک کند. واقعیت، اما جایی در بین این دو دیدگاه است.

شرکت‌ها احتمالا به کارکنان تازه‌ای برای کمک به پیاده سازی و مدیریت ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی نیاز خواهند داشت. طبق برآورد اخیر مجمع جهانی اقتصاد پیش بینی می‌شود که استخدام تحلیلگران و دانشمندان داده، متخصصان یادگیری ماشین و کارشناسان امنیت سایبری تا سال ۲۰۲۷ به طور متوسط رشدی ۳۰ درصدی داشته باشد.

با این وجود، همزمان گسترش هوش مصنوعی احتمالا مشاغل بسیاری را در نهایت در معرض خطر قرار خواهد داد.

مجمع جهانی اقتصاد پیش بینی کرده که تا سال ۲۰۲۷ میلادی ۲۶ میلیون شغل اداری و ثبتی کم‌تر وجود خواهند داشت. انتظار می‌رود کارکنان وارد کننده داده‌ها و دبیران اجرایی بیش‌ترین ضرر را از حضور هوش مصنوعی متحمل شوند.

در حال حاضر به وضوح محدودیت‌هایی در این باره وجود دارد که هوش مصنوعی تا چه اندازه می‌تواند کار یک انسان را به تنهایی انجام دهد. زمانی که رسانه CNET استفاده از هوش مصنوعی را برای نوشتن مقالات آزمایش کرد به دلیل انتشار قطعاتی با خطاهای واقعی مورد بررسی قرار گرفت.

به همین ترتیب، یک وکیل به دلیل استناد به پرونده‌های جعلی دادگاه به قاضی که توسط چت جی پی تی به او ارائه شده بود به موضوع خبر رسانه‌ها تبدیل شد. در مورد سوگندنامه جعلی آن وکیل گفته بود که پیش‌تر هرگز از چت جی پی تی به عنوان یک ابزار تحقیقاتی در حوزه مسائل حقوقی و قانونی استفاده نکرده بود و از احتمال نادرست بودن محتوای آن سند بی اطلاع بوده است.

آیا هوش مصنوعی خطرناک است؟

مدیران ارشد هوش مصنوعی هشدار داده اند که هوش مصنوعی به طور بالقوه می‌تواند باعث انقراض بشر شود. با این وجود، همان مدیران برای استفاده از این فناوری در محصولات شان در حال رقابت با یکدیگر هستند!

برخی از کارشناسان می‌گویند که تمرکز بر سناریوهای آخرالزمانی ممکن است توجه ما را از آسیب‌های فوری‌تری که هوش مصنوعی می‌تواند ایجاد کند از جمله انتشار اطلاعات نادرست و تداوم سوگیری‌هایی در مورد داده‌های آموزشی و ایجاد تبعیض منحرف سازد.

برای مثال، هوش مصنوعی مولد می‌تواند برای ایجاد دیپ فیک (جعل عمیق) به منظور گسترش تبلیغات در طول انتخابات یا فعال کردن دوره جدید ترسناک کلاهبرداری مورد استفاده قرار گیرد. برخی از مدل‌های هوش مصنوعی به دلیل آن چه صنعت "توهم" یا ساختن اطلاعات نامیده می‌شود مورد انتقاد قرار گرفته اند.

حتی پیش از ظهور چت جی پی تی نیز نگرانی‌هایی در مورد عملکرد هوش مصنوعی به عنوان دروازه بان وجود داشت که می‌تواند تعیین کند که چه کسی در فرایند استخدام حرکتی رو به جلو داشته باشد یا از پیشرفت در این روند محروم شود. سیستم‌های تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی منجر به بازداشت‌های غیر قانونی شده اند و تحقیقات نشان داده که این سیستم‌ها هنگام تلاش برای مطابقت با چهره افراد با پوست تیره‌تر در معرض بروز خطا قرار دارند.

هرچه ابزارهای هوش مصنوعی بیشتر در بخش‌های اصلی جامعه گنجانده شوند ظرفیت بالقوه بیش تری برای پیامدهای ناخواسته وجود دارد.

هوش مصنوعی به کدامین سو حرکت می‌کند؟

قانونگذاران در ایالات متحده و اروپا برای کمک به ایجاد به اصطلاح نرده‌های محافظ برای هوش مصنوعی فشار می‌آورند امری که در نهایت می‌تواند بر نحوه توسعه فناوری تاثیرگذار باشد. با این وجود، مشخص نیست که آیا قانونگذاران می‌توانند همگام با پیشرفت‌های سریع در هوش مصنوعی حرکت کنند یا خیر.

کارشناسان بر این باورند که در ماه‌های آینده هوش مصنوعی مولد تصاویر، ویدئوها و صداهای واقعی‌تری ایجاد می‌کند که می‌تواند رسانه، سرگرمی، فناوری و سایر صنایع را مختل کند. این فناوری احتمالا به طور فزاینده‌ای محاوره‌ای و شخصی خواهد شد.

شرکت Open AI از جی پی تی -۴ (GPT۴) نسخه نسل بعدی فناوری‌ای که چت جی پی تی را پشتیبانی می‌کند رونمایی کرد. طبق گفته آن شرکت و آزمایش‌های اولیه صورت گرفته جی پی تی -۴ می‌تواند پاسخ‌های کتبی دقیق تری ارائه دهد، آزمون‌های آکادمیک را با نمره بالا بگذراند و یک وب سایت کارآمد از طرح اولیه‌ای دستی بسازد. البته آلتمن پیش‌تر گفته بود که Open AI هنوز قصد ندارد جی پی تی - ۵ را آموزش دهد.

هوش مصنوعی تقریبا به طور قطع در ماه‌های آینده به محصولات و خدمات بیشتری تزریق خواهد شد. این بدان معناست که همه ما باید یاد بگیریم که چگونه با آن زندگی کنیم. همان گونه که چت جی پی تی در پاسخ به پرسش "سی ان ان" گفته بود:"هوش مصنوعی این ظرفیت بالقوه را دارد که زندگی مان را متحول کند. با این وجود، برای شرکت‌ها و افراد بسیار مهم است به خطرات همراه با آن نیز توجه داشته باشند و به شکلی مسئولانه نگرانی‌های موجود در این باره را برطرف سازند".

۶ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸
کد خبر: 7318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =