سینما به فقر اقتباس از متون ادبی دچار است

رئیس سازمان سینمایی در هفتمین روز برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از این رویداد فرهنگی بازدید کرد.

به گزارش شهرقشنگ آنلاین محمد خزاعی در حاشیه این بازدید، کتاب را رسانه‌ای قدرتمند، فراگیر، تاثیرگذار و قابل دسترس معرفی کرد و گفت: هر چه استقبال از کتاب و کتابخوانی در بین مردم بیشتر باشد به همان اندازه تحول، پیشرفت و ارتقای فرهنگی در آن جامعه سهل‌الوصول‌تر خواهد بود. غنای فرهنگ کتابخوانی یکی از شاخصه‌های بارز جوامع پیشرفته است و قطعا هر چه جامعه بیشتر به سمت کتاب سوق پیدا کند، می‌توان به آینده آن امیدوارتر بود.

وی افزود: ضریب نفوذ کتاب در جامعه، آینده آن را تضمین می‌کند. در جامعه ما به علت گذشته پرباری که در حوزه فرهنگ و تمدن وجود دارد، همواره کتاب و کتابخوانی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به ارتباط عمیق دنیای کتاب و سینما عنوان کرد: بسیاری از دستاوردهای سینما از طریق کتاب محقق شده است. کتاب از همان ابتدای ظهور سینما، حضور پررنگ و تعیین کننده‌ای در شناساندن و معرفی سینما داشته و قدرت و قدمت این رسانه را به ما یادآوری می‌کند.

وی با توضیح اینکه چشم انداز آینده سینمای ایران با کتاب پیوند خورده است، گفت: یکی از چالش‌های امروز فیلم‌ها و سینمای ما، فقدان متون قوی و بحران فیلمنامه است. این در حالی است که حوزه کتاب و اقتباس ادبی می‌تواند کمک بسیاری به سینما کرده و بخشی از کم و کاستی‌های محتوایی آثار را جبران کند. با همه تلاش هایی که در زمینه اقتباس در سینما انجام شده به جز چند مورد ، هنوز از همه ظرفیت‌های اقتباس در حوزه سینما استفاده نشده و اساسا یکی از مشکلات امروز سینما عدم اقتباس و فقر استفاده از متون ادبی است.

خزاعی افزود: اقتباس، راهکاری برای بهبود وضعیت کیفی فیلم‌هاست و سینمای غرب نیز از این نیاز غافل نبوده و آثار بزرگ سینمایی زیادی را بر اساس‌ کتب تاریخی یا رمان‌ها ساخته‌اند. سینمای ایران هم به بازروایی تصویری و سینمایی کتاب‌ها بویژه در حوزه دفاع مقدس و ادبیات کودکان نیاز دارد تا شاهد تولیدات آثار فاخر باشد.

وی با اشاره به لزوم نشر کتاب‌هایی با موضوع سینما تاکید کرد: زمانیکه به تاریخ سینما در ۱۰۰ سال گذشته نگاه می‌کنید به نقش کتاب در شکل‌گیری، گسترش، معرفی و قوام یافتن پدیده سینما بیش از گذشته آگاه می‌شوید. کتاب یار دیرین سینما و یکی از شاخص‌ترین ابزار گسترش سینما بوده است. با وجود همه پیشرفت‌هایی که در حوزه سینما اتفاق افتاده، همچنان کتاب یکی از ابزارهای مهم و کارآمد در تاریخ‌نگاری سینما، آموزش و پژوهش این هنر محسوب می‌شود که انبوه علاقمندان، هنرمندان، دانشجویان و عموم مردم از امکان استفاده از آن برخوردارند.

رئیس سازمان سینمایی برگزاری نمایشگاه کتاب را در کنار رویداد فرهنگی اجتماعی بزرگی چون جشنواره فیلم فجر یکی از رویدادهای مهم در سطح ملی و منطقه‌ای دانست و ادامه داد: جایگاه این نمایشگاه در بین مردم جامعه کاملا تثبیت شده است. این نمایشگاه میعادگاه بزرگ فرهیختگان کشور از نسل‌های مختلف است که باید آن را به فال نیک گرفت.

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
کد خبر: 6552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =