شرکت‌های شهرداری در چه صورت سودآور می‌شوند؟

مدیر کل امور مجامع و حسابرسی شهرداری تهران گفت: با 5 درصد کاهش در هزینه‌ها و ۲۰ درصد افزایش در درآمدها شاهد سودآوری در سازمان‌ها و شرکت‌ها در سال ۱۴۰۲ خواهیم بود.

به گزارش شهرقشنگ آنلاین ابراهیم باقی مدیر کل امور مجامع و حسابرسی شهرداری تهران با بیان اینکه با کاهش پنج درصدی هزینه‌ها و افزایش ۲۰ درصدی درآمدها شاهد سودآوری سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران خواهیم بود، گفت: با اتمام بستن حساب‌ها فصل برگزاری مجامع و شورای سالیانه شرکت‌ها و سازمان‌ها آغاز خواهد شد.

باقی گفت: به استناد ماده ۲۴ آئین نامه مالی شهرداری‌ها، دوره عملکرد بودجه هرسال تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال بعد خواهد بود و تعهداتی که تا آخر اسفند ماه هر سال تحقق یافته باشد تا خاتمه دوره عملکرد بودجه از محل اعتبار مربوط قابل پرداخت است.

وی ادامه داد: از سویی دیگر عملکرد هر مجموعه در صورت‌های مالی آن متبلور می‌شود، لذا در راستای ماده یاد شده و تکالیف مقرر هر ساله قبل از اتمام دوره مالی دستورالعمل بستن حساب‌ها و راهنمای فنی آن توسط اداره کل امور مجامع و حسابرسی با حضور دست اندر کاران ذی‌دخل تهیه، تدوین و ابلاغ می‌شود.

باقی در ادامه افزود: با اتمام فرایند بستن حساب‌ها فرآیند برگزاری مجامع و شورای سالیانه شرکت‌ها و سازمان‌ها به عنوان یکی از مهمترین تکالیف اداره کل امور مجامع و حسابرسی آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه اداره کل امور مجامع و حسابرسی اقداماتی را در دستور کار قرار می‌دهد، درباره این اقدامات گفت: معارفه و استقرار حسابرسان مستقل و منتخب شورای اسلامی شهر تهران برای رسیدگی به صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ سازمان‌ها و شرکت‌ها و ارائه گزارش به موقع، بررسی بودجه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات تابع شهرداری تهران برای برگزاری شورا و مجامع آنها، پیگیری و انجام مکاتبات با سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات تابع شهرداری تهران در خصوص رعایت تباصر بودجه و دریافت گزارش انجام کار از آن‌ها، ارسال دستورالعمل نحوه برگزاری شوراهای سازمان‌ها و مجامع شرکت‌ها و مؤسسات، ارسال برنامه و دستورالعمل نحوه برگزاری پیش مجمع برای اولین بار در شهرداری تهران، هماهنگی با سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران به‌منظور برگزاری هرچه بهتر شوراها و مجامع و پیگیری و تاکید بر رفع تکالیف تعیین شده سال گذشته در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه. از جمله این اقدامات است.

مدیر کل امور مجامع و حسابرسی شهرداری تهران با اشاره به نقش برگزاری مجامع و شورای سالیانه شرکت‌ها و سازمان‌ها در انضباط مالی و شفافیت گفت: با برگزاری مجامع و شورای سالیانه شرکت‌ها و سازمان‌ها صاحبان سهام در شرکت‌ها و صاحبان سرمایه در سازمان‌ها از میزان تحقق اهداف تعیین شده آن شرکت یا سازمان مطلع می‌شوند. از طرفی برگزاری مجامع فارغ از ارزیابی مالی واحدها توسط حسابرس و بازرس منتخب، برابر گزارش فعالیت هیأت مدیره یا مدیر عامل سبب خواهد شد آگاهی لازم از عملکرد آن واحد ارائه شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه صورت‌های مالی توسط یک مرجع خارج از شهرداری تهران یعنی مؤسسات حسابرسی که عضو جامعه حسابداران رسمی ایران هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد لذا این مهم کمک شایانی به انضباط مالی، شفافیت و ارائه به موقع اطلاعات و انتشار آن در سامانه شفافیت به منظور ارائه به شهروندان خواهد شد.

باقی همچنین افزود: اداره کل امور مجامع و حسابرسی با حساسیت و ریزبینی مجامع و شورای سالیانه شرکت‌ها و سازمان‌ها را برگزار خواهد کرد و در این راه تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا انضباط مالی و شفافیت هر چه بیشتر در شهرداری تهران عینیت پیدا کند.

وی گفت: با توجه به وجود ظرفیت‌های بالای اقتصادی در شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته از آنها برای رسیدن از نقطه زیان به نقطه سود برنامه‌های مدون درخواست کرده‌ایم و با جدیدت در خصوص اجرایی شدن برنامه‌ها پیگیری خواهیم کرد. هدف گذاری انجام شده با در نظر گرفتن مأموریت‌های محوله، ایجاد تحول در سرویس دهی و خدمات رسانی به شهروندان، کاهش هزینه و افزایش درآمد و بهره‌وری در سازمان‌ها و شرکت‌ها خواهد بود.

باقی گفت: طی بررسی‌های انجام گرفته با تنها پنج درصد کاهش در هزینه‌ها و ۲۰ درصد افزایش در درآمدها شاهد سودآوری در سازمان‌ها و شرکت‌ها در سال ۱۴۰۲ خواهیم بود.

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۰
کد خبر: 6392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =